Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych

Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych

Spotkaj nas w mediach społecznościowych

Walkiria Mazurski Weekend Historyczny

Jak wyglądały czołgi podczas I wojny światowej? Co działo się z żołnierzami po ataku gazowym? Co dokładnie sprawiło, że Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku? Miłośnicy historii i militariów znajdą odpowiedzi na te i wiele innych pytań podczas pikniku historycznego Walkiria 2018.

Tematem przewodnim będzie 100-lecie zakończenia I wojny światowej. Wielka Wojna, jak nazywali ją nasi dziadkowie, zmieniła świat, a Polsce przyniosła niepodległość.

W sobotę, 28 lipca od godz. XXX zapraszamy do miasteczka historycznego. Na licznych dioramach będzie można zobaczyć okopy I wojny światowej, rekonstruktorów w mundurach brytyjskich, francuskich i niemieckich, zapoznać się z ich umundurowaniem, wyposażeniem i uzbrojeniem. Nie zabraknie też rekonstruktorów z okresu II wojny światowej. Przez cały dzień odbywać się będą się prezentacje poszczególnych grup rekonstrukcyjnych, broni i pojazdów.

Starszych i młodszych uczestników pikniku zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy historycznej.

Dzień zakończy niezwykła atrakcja – wieczorne loty balonem. Niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć pole bitwy z lotu ptaka.

W niedzielę 29 lipca o godz. 14.00 rozpocznie się widowisko historyczne „1918 – koniec Wielkiej Wojny”. Inscenizacja w trzech aktach przybliży widzom ostatnie miesiące I wojny światowej na froncie zachodnim i jej zbawienne konsekwencje dla Polski. Zobaczymy walki pozycyjne, dramatyczne sceny ataku gazowego, działania grup szturmowych oraz broni pancernej.

Koniec Wielkiej Wojny – scenariusz

W widowisku oprócz rekonstruktorów pojawi się sprzęt ciężki: oryginalne, przeszło 100-letnie armaty niemieckie i francuskie. Jeden z pierwszych czołgów w historii –francuski Renault FT 17, zmierzy się z niemieckim samochodem pancernym Erhardt M17.

Do zobaczenia na Walkirii!