Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych

Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych

Spotkaj nas w mediach społecznościowych

Wydarzenia towarzyszące

Wydarzenia towarzyszące Festiwalowi Filmów Historycznych i Wojennych „Walkirie Filmowe”

Festiwal odbywa się w ramach Mazurskiego Weekendu Historycznego już po raz siódmy organizowanego w Kętrzynie na Mazurach.

Mazurski Weekend Historyczny to:

  • Największe wydarzenie historyczno-artystyczne w Polsce, nigdy nie organizowane na tak dużą skalę
  • Jedyna w Polsce impreza historyczna, której elementami są koncerty muzyczne, inscenizacja historyczna, piknik historyczny, festiwal filmowy
  • Najważniejsza impreza historyczna w Polsce, dotychczas corocznie doskonale recenzowana w mediach.

Mazurski Weekend Historyczny „Walkiria” odbędzie się w dniach 21-23 lipca 2017 r. w Kętrzynie (amfiteatr, przestrzeń miejsca, biblioteki, Kętrzyńskie Centrum Kultury, kino Gwiazda) oraz Gierłoży (Mazurski Park Atrakcji Mazurolandia oraz Poligon Strefa Militarna).

Wydarzenia towarzyszące Festiwalowi Filmów Historycznych i Wojennych „Walkirie Filmowe”

Koncert Rocka Walczącego Offensive of Rock – 21.07.2017 r. – Amfiteatr w Kętrzynie, wstęp wolny
Mazurska Defilada Historyczna – 22.07.2017 – skwer im. Jana Pawła II w Kętrzynie, wstęp wolny
Mazurski Piknik Militarny i Bitwa czołgów – Poligon Strefa Militarna w Parczu k./ Kętrzyna 23.07. 2017. Wstęp biletowany
Gala Piosenki i Muzyki Filmowej 22.07.2017 – Amfiteatr w Kętrzynie, wstęp wolny

Koncert Rocka Walczącego „Offensive of Rock”
Dla fanów mocnego uderzenia przygotowano Koncert „Offensive of Rock”, który w piątek 21 lipca 2017 r. i oficjalnie zainauguruje tegoroczny Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych.
Festiwal Rocka Walczącego „Offensive of Rock” to inicjatywa mająca na celu promocję historii poprzez muzykę. W związku z charakterem wydarzenia do występu na koncercie zapraszane są zespoły i wykonawcy, którzy poprzez swoje utwory nawiązują do wydarzeń historycznych oraz poruszają ważne kwestie społeczno-polityczne. Podczas ubiegłorocznej edycji w kętrzyńskim Amfiteatrze zagrali m.in.: Armia, Forteca, Proletaryat.
Zespół Armia wymieniany jest jako jeden z czołowych sceny niezależnej lat 80. XX w. Na początku lat 90., na fali popularności mocniejszych odmian rocka, odniósł sukces również na szerszej scenie muzycznej. Charakterystyczne dla muzyki zespołu jest wykorzystanie instrumentów wychodzących poza tradycyjnie stosowane w rocku, zwłaszcza instrumentów dętych. Dla urozmaicenia w niektórych piosenkach zespół stosował dodatkowo instrumenty klawiszowe. Równie charakterystyczne są poetyckie teksty. Cechuje je przekaz wykraczający poza typowy dla punka publicystyczny komentarz rzeczywistości, bardzo często odwołujący się do mistyki i nawiązujący do kultury powszechnej.

Forteca to zespół historyczno–patriotyczny grający rocka z tekstami czerpanymi z bogatej twórczości poetów tworzących w okresie II wojny światowej tj. K.K. Baczyński, T. Gajcy i wielu innych. Powstał w 2006 roku. W 2008 nagrał teledysk przy współpracy z TVP Katowice do utworu „Elegia o… (chłopcu polskim)”. Forteca to zespół z ciekawym pomysłem na muzykę. Rockowo-metalowe brzmienie z dynamicznymi rytmami i melodyjnymi solówkami idealnie wpasowuje się w docelowy przekaz.

Proletaryat – polski zespół heavymetalowy założony w 1987 roku. To jeden z klasyków polskiego rocka i jeden z najlepszych zespołów „drugiego pokolenia” polskiej sceny rockowej. To zespół, który w oryginalny sposób połączyła punk rock z metalem tworząc nową, oryginalną muzyczną jakość. Dzięki zaangażowanym tekstom, o których ich autor i wokalista mówi: „Nasze utwory są jak lustra, w których odbija się nasza rzeczywistość”, grupa przez wielu uznawana jest za „głos pokolenia okresu przemian lat 80-tych i 90-tych”.

 

Mazurska Defilada Historyczna
Integralną częścią Mazurskiego Weekendu Historycznego i wydarzeniem towarzyszącym Festiwalu Filmów Wojennych i Historycznych jest Mazurska Defilada Historyczna. Defilada już na stałe wpisała się w życie kulturalne miasta Kętrzyn. Organizowane dotychczas uroczyste przemarsze rekonstruktorów w strojach historycznych znalazły swoje stałe miejsce w mediach lokalnych i ogólnopolskich. Regularne relacje z wydarzenia przeprowadzała telewizja TVP Olsztyn oraz TVP 1 „Teleexpress”.
W 2017 roku będzie kontynuowana wcześniejsza idea defilady przez centrum Kętrzyna z udziałem ponad setki rekonstruktorów i kilkunastu pojazdów, zaś w niedzielę, 23 lipca odbędzie się widowiskowa bitwa czołgów, którą zaplanowano w plenerach Poligonu Strefy Militarnej w Parczu k./Kętrzyna.

Defilada zakończy się kilkunastominutową potyczką w przestrzeni miejskiej, co zagwarantuje przeprowadzenie defilady w cyklu bojowym z pełnym wyposażeniem.

Proponowana trasa przemarszu:
parking przy basenach MOSiR – ul. Szpitalna – ul. Wojska Polskiego – ul. Sikorskiego – parking przy ul. Traugutta.

 

Za realizację widowiska odpowiada Fundacja Edukacji Historycznej „Park Militariów” współpracująca z aktorami i konsultantami do spraw historycznych w filmach i serialach tj.: „Czas honoru”, „Tajemnice Twierdzy Szyfrów”, „Miasto 44”, „Powstanie Warszawskie”.
Na potrzeby widowiska zostaną przygotowane specjalne scenografie, których elementami będą domy, okopy, ziemianki, mosty. Dopełnieniem będzie efektowna pirotechnika artystyczna z wykorzystaniem wybuchów benzynowych i gazowych.
Aktorzy biorący udział w walce zostają wyposażeni w autentyczną strzelającą broń z odtwarzanego okresu.
Za narrację podczas inscenizacji oraz kompleksową moderację Walkirii odpowiadają popularyzatorzy historii specjalizujący się w historii wojskowości i prowadzeniu imprez rekonstrukcyjnych.

Gala Piosenki i Muzyki Filmowej
Zwieńczeniem części artystycznej Festiwalu jest natomiast Gala Piosenki i Muzyki Filmowej, która odbędzie się w kętrzyńskim Amfiteatrze w sobotę 22 lipca 2017 r. W Gali wezmą udział uznani polscy artyści, którzy wykonają szlagiery filmowe w specjalnie przygotowanych aranżacjach. Wstęp wolny.