Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych

Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych

Spotkaj nas w mediach społecznościowych

Goście

Goście Festiwalu Filmów Wojennych i Historycznych „Walkirie Filmowe” w 2016 r.:

Krzysztof KowalewskI

– polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy. Znany głównie z licznych ról komediowych. Na filmowym ekranie zadebiutował w 1960 w filmie Aleksandra Forda „Krzyżacy”, ogółem wystąpił w około 120 filmach i serialach telewizyjnych. Zagrał ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia.
Filmy i seriale (wybór):
„Krzyżacy”, „Kolumbowie”, „Awantura o Basię”, „Złoto dezerterów”, „Potop” – jako Roch Kowalski, „W pustyni i w puszczy”, „Ogniem i mieczem” – jako Onufry Zagłoba, „Siedlisko”, „Wielka miłość Balzaka”, „Kariera Nikosia Dyzmy”  itp.

Marcin Kwaśny

– polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, scenarzysta. Występował w roli weterynarza Julka Lubczyka w serialu „Na kocią łapę” w telewizji Polsat, a także w roli Rafała Kocója w serialu „Szpilki na Giewoncie”. Pochodzi z Tarnowa. Po ukończeniu szkoły został aktorem Teatru Kwadrat w Warszawie. Rozgłos zyskał dzięki roli Marcina Wilczyńskiego w filmie „Rezerwat” (2007), za którą odebrał nagrodę na XI Międzynarodowym Festiwalu Fimowym Golden Brig w Odessie, a jako współscenarzysta dostał nagrodę na V Nadbałtyckim Festiwalu Debiutów Filmowych w Swietłogorsku w Rosji (Baltic Debuts Film Festival).
Założył firmę LemmonShot, która zajmuje się produkcją spektakli, filmów i prowadzeniem imprez. Wraz z grupą przyjaciół powołał też fundację artystyczną Między Słowami. Jest współzałożycielem Teatru Praskiego, który we wrześniu 2008 roku rozpoczął swój pierwszy sezon teatralny.

Przemysław Cypryański

– polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Ma na swoim koncie m.in. rolę w serialu „M jak miłość” oraz w filmie Jeszcze raz, „Klan”, serialu „Ranczo”, „Szpilki na Giewoncie” itp.

Włodzimierz Matuszak

– polski aktor w 1976 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Telewidzom najbardziej znany z roli ks. proboszcza Antoniego Wójtowicza w serialu „Plebania”.
Wystąpił m.in. w filmach i serialach: „Aktorzy prowincjonalni”, „Plebania”, „Marszałek Piłsudski”, „Chopin, pragnienie miłości”, „Pitbull”, „Na dobre i na złe”, „M jak miłość”, „Czas honoru”, „Barwy szczęścia” itp.

Wojciech Majchrzak

W roku 1993 ukończył Wydział Aktorski we Wrocławiu. Występował w Teatrze Powszechnym w Łodzi, Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Teatrze Ochoty, Teatrze Komedia w Warszawie. W latach 2003-2006 grał Leszka Nowaka w serialu „Na Wspólnej”. W latach 2010-2014 grał w serialu wojennym „Czas honoru” (seria III, IV, V i VII) wcielając się w Tomasza Krawicza ps. Krawiec, dowódcę cichociemnych.
Filmy i seriale (wybór):
„Prawo Agaty”, „Ojciec Mateusz” 2014: „Czas honoru” – Powstanie – VII sezon – jako major ZWZ/AK/DSZ Tomasz Krawicz ps. Krawiec, „Misja Afganistan” jako Zyber, były dowódca II plutonu, „M jak miłość”, „Czas honoru” – V sezon, „Plebania”, „Na dobre i na złe” „Czas honoru” IV sezon, „Czas honoru” III sezon, „Ojciec Mateusz” „Czas honoru” I sezon, „Na Wspólnej”, „Przeprowadzki” itp.

Jolanta Mrotek

Absolwentka (1991) Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Od 1990 występowała w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w latach 1993–1994 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a w latach 1994–1998 była aktorką Teatru Syrena w Warszawie. Od 1995 występowała w programie rozrywkowym Dziennik Telewizyjny Jacka Fedorowicza jako „mgr Mrotek”. W latach 1999–2001 była aktorką warszawskiego teatru „Roma”, a w 2001 Teatru Nowego.
Filmografia – seriale TV
„Dziennik Telewizyjny”, „Klan”, „Tygrysy Europy”, „Lokatorzy”, „Przeprowadzki”, „Samo Życie”, „Klan”, „Tygrysy Europy 2”, „Pensjonat pod Różą”, „Tylko miłość”, „Przeznaczenie”, „Plebania”, „Komisarz Alex”, „Rodzinka.pl”, „Ojciec Mateusz”.