Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych

Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych

Spotkaj nas w mediach społecznościowych

2016

Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych „Walkirie Filmowe” 2016

Pierwsza edycja Festiwalu Filmów Historycznych i Wojennych „Walkirie Filmowe” odbywała się w terminie 22-24 lipca 2016 r. i zgromadziła wielu wybitnych twórców związanych z filmami wojennymi, historycznymi i kostiumowymi.

Gościem specjalnym pierwszej edycji był Krzysztof Kowalewski – filmowy Onufry Zagłoba z „Potopu” w reż. Jerzego Hoffmana. Festiwal zaszczycili swoją obecnością także znani aktorzy i twórcy filmowi: Przemysław Cypryjański, Marcin Kwaśny, Włodzimierz Matuszak, Wojciech Majchrzak, Jolanta Mrotek, Jacek Samojłowicz, przedstawiciele warszawskiego Studia Postprodukcyjnego „Orka”, Robert Jaszczurowski, reprezentujący Grupę Smacznego z Gdańska – producenta animacji „Myszy strajkują” i inni.
Przestrzeń festiwalowa została zaaranżowana w sposób budujący odpowiedni klimat. Kino Gwiazda zostało zaaranżowane jako teren „bazy wojskowej” przy pomocy worków z piaskiem, siatek maskujących, konstrukcji drewnianych, budki strażniczej i replik broni. Przed kinem zgromadzono pojazdy militarne budujące dodatkowy klimat.
Dzięki partnerstwu z lokalem gastronomicznym w Kętrzynie, goście festiwalu otrzymali do dyspozycji przytulną, klimatycznie zaaranżowaną przestrzeń. Miejsce to stało się naturalnym przedłużeniem sali kinowej, gdzie po skończonych projekcjach, prelekcjach i dyskusjach przenosiły się kuluarowe rozmowy.
W ramach festiwalu zaprezentowano następujące filmy: „Karbala”, „Niewinne”, „Powstanie Warszawskie”, „Myszy Strajkują” / fragmenty filmu w produkcji, „Karski i Władcy Ludzkości”, „Dywizjon 303” / fragmenty w produkcji, „Tajemnica Westerplatte” i inne.
Dopełnieniem prezentacji filmowych był pokaz produkcji dokumentalnych oraz etiud nakręconych  przez filmowców z okolic Mazur.
Ważnym wydarzeniem towarzyszącym była defilada z udziałem grup rekonstrukcyjnych i pojazdów wojskowych, która przeszła ulicami Kętrzyna w sobotę 23 lipca. Zakończeniem tej części prezentacji była potyczka wojskowa przy skwerze im. Jana Pawła II.
W niedzielę, 24 lipca na zakończenie Festiwalu goście odwiedzili Park Militariów zlokalizowany w Gierłoży k./Wilczego Szańca. Na tym terenie przez dwa dni odbywa się Mazurski Piknik Militarny, którego integralną częścią są pokazy wojskowe oraz widowiskowa „Wielka bitwa czołgów”. W 2016 r. zorganizowano tam także inscenizację historyczną „Żołnierze Wyklęci”. Była to największa w Polsce inscenizacja poświęcona Żołnierzom Wyklętym.