Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych

Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych

Spotkaj nas w mediach społecznościowych

Idea

Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych „Walkirie Filmowe”

Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych „Walkirie Filmowe” to największy przegląd filmów historycznych i wojennych w Polsce. Odbywa się corocznie w Kętrzynie, w wyjątkowej scenerii Mazur i organizowany jest w drugiej połowie lipca.

Festiwal odbywa się w ramach Mazurskiego Weekendu Historycznego „Walkiria”. Integralną częścią Weekendu jest defilada wojskowa z udziałem ponad setki rekonstruktorów i kilkunastu pojazdów, w tym widowiskowa bitwa czołgów, a dla fanów mocnego uderzenia – koncert Offensive of Rock.

Filmy, warsztaty, spotkania. W czasie kilkudniowych spotkań widzowie mogą obejrzeć filmy o tematyce

 • wojskowej i wojennej
 • batalistycznej
 • historycznej
 • kostiumowej

a także wziąć udział w prelekcjach i panelach dyskusyjnych oraz warsztatach z udziałem wybitnych twórców z Polski i z zagranicy, którzy pracują przy takich produkcjach.

Organizatorzy Festiwalu mają na celu pokazanie, że tematyka historyczna to współczesny, aktywny i atrakcyjny dla widza nurt w sztuce filmowej. Dlatego w ramach festiwalu prezentowane są nie tylko najbardziej znane i najczęściej nagradzane filmy historyczne, ale również te produkcje, które nigdy nie doczekały się szerokiej dystrybucji kinowej.

Widzowie mają do dyspozycji bogatą ofertę filmów o tematyce historycznej:

 • produkcje fabularne,
 • dokumentalne,
 • filmy animowane,

zarówno tworzone przez profesjonalnych filmowców, jak również studentów szkół filmowych w Polsce i za granicą, a odwołujące się do tematyki historycznej, kostiumowej i wojennej.

Produkcje filmowe pokazywane są w ramach kilku sekcji:

 • Sekcja „Filmowy portret epoki”
 • Sekcja „Komentarz bieżących wydarzeń”
 • Sekcja „Młodzi o historii”
 • Sekcja „Historia w dokumencie”
 • Sekcja „Historyczną kreską” – filmy animowane

Gala Piosenki i Muzyki Filmowej

Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych a także cały Mazurski Weekend Historyczny zakończy wyjątkowe wydarzenie artystyczne – „Gala Piosenki i Muzyki Filmowej”. Filmowe szlagiery wykonają popularni aktorzy oraz uczestnicy telewizyjnych programów muzycznych „The Voice of Poland”, „Must by the Music” oraz „Mam Talent”. Artystom towarzyszyć będzie 20-osobowa orkiestra. Koncert będą prowadzić znane osobowości telewizyjne.
Wręczenie nagród

Na zakończenie Festiwalu Filmów Historycznych i Wojennych w Amfiteatrze miejskim w Kętrzynie odbędzie się uroczyste wręczenie nagród dla aktorów i twórców w kategoriach konkursowych. Gala będzie bezpośrednio połączona z Galą Piosenki i Muzyki Filmowej.

Obiekt posiada 1500 miejsc siedzących na trybunach z możliwością rozszerzenia widowni o dodatkowe 300 krzesełek VIP.

Widzowie festiwalu

Widzowie Festiwalu to przede wszystkim:

• Pasjonaci historii, militariów i obronności

• Pasjonaci kina historycznego, wojennego i batalistycznego

• Polscy i zagraniczni turyści uprawiający turystykę historyczną, zwiedzający np. Szlak Fortyfikacji Mazurskich, Wilczy Szaniec, Twierdzę Boyen potencjalnie zainteresowani każdym wydarzeniem związanym z edukacją historyczną

• Polscy i zagraniczni turyści odwiedzający Mazury biorący udział w widowiskach historycznych: bitwa czołgów, Monte Cassino 44, oglądający dioramy historyczne.

Wojenna scenografia

Przestrzeń Festiwalowa w Kinie Gwiazda zaaranżowana jest w stylu „bazy wojskowej”. Worki z piaskiem, siatki maskujące, konstrukcje drewniane, budki strażnicze i repliki broni przenoszą widza w scenerię planu filmu wojennego. Pojazdy militarne przed kinem budują dodatkowo atmosferę mazurskiego poligonu, a miejsce to jest naturalnym przedłużeniem sali kinowej, do którego po skończonych projekcjach, prelekcjach i dyskusjach przenoszą się rozmowy kuluarowe.

Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych „Walkirie Filmowe” jest częścią Weekendu Historycznego „Walkiria”, który od 7 lat rokrocznie gromadzi tysiące widzów. Od 2 lat Festiwal, jako integralna część Weekendu, dociera ze swoją ofertą do wielotysięcznej społeczności „Walkirian”. Dzięki temu jedno wydarzenie promuje drugie, co wpływa na systematycznie zwiększającą się liczbę odbiorców obu imprez.